Odszkodowanie za wypadek na przejściu dla pieszych


Przejście dla pieszych jest miejscem, które teoretycznie powinno zapewnić bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez drogę. Mimo to, wielu pieszych zostaje podszkodowanych z powodu kierowców podróżujących z nadmierną prędkością, pod wpływem środków odurzających, bądź też w związku z nie zachowaniem odpowiedniej ostrożności przy dojeżdzaniu do pasów.


Niejednokrotnie też zdarza się, że wina leży także po stronie pieszego. Przykładem może być między innymi nagłe wejście na pasy bez upewnienia się, że nie nadjeżdża żaden pojazd lub przejście przez jezdnię na czerwonym świetle.

O ile powyższe dotyczy potrąceń na przejściu dla pieszych to co w przypadku jeśli dochodzi do potrącenia poza miejscem wyznaczonym do przechodzenia przez jezdnię?
Pierwsze pytanie, które nasuwa się to, czy w pobliżu było przejście?

Według zasad dla pieszych (rules for pedastrians https://www.gov.uk/guidance/the-highway-code/rules-for-pedestrians-1-to-35), jeżeli w pobliżu jest przejście, trzeba je użyć. W sytuacji gdy dojdzie do wypadku, a pieszy nie skorzystał z przejścia które było w pobliżu, może zostać uznany winnym wypadkowi oraz odniesionym urazom i tym samym jego wniosek o odszkodowanie zostanie odrzucony. Jeżeli nie ma w pobliżu żadnego przejścia dla pieszych,  kodeks ruchu drogowego zaznacza, że musimy znaleźć bezpieczne miejsce do przejścia, gdzie mamy dobrą widoczność w każdym kierunku, unikając miejsc z zaparkowanymi autami lub przy ostrych zakrętach z ograniczoną widocznością.

W takiej sytuacji, jeśli dojdzie do wypadku, możemy starać się o odszkodowanie. Pamiętaj jednak, że w gestii wnioskującego należy przedstawienie dowodów potwierdzających, że to kierowca który nas potrącił nie zachował należnej ostrożności. Dowody te mogą być w postaci zeznań świadków, danych dokładnej lokalizacji, opisu zdarzenia w szpitalu czy u lekarza oraz raport policyjny.

Dodatkowo, poniżej jest lista nieprawidłowych zachowań pieszych, które mogą przyczynić się do współodpowiedzialności za wypadek. W tej sytuacji, pieszy nadal może się starać o odszkodowanie, ale jego rekompensata zostanie pomniejszona procentowo, proporcjonalnie do ustalonej współwinności.

·         Brak odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym
·         Nieuwaga np. rozmawianie przez telefon, głośne słuchanie muzyki, itp
·         Chodzenie po ulicy zamiast po chodniku
·         Nieostrożne wychodzenie zza autobusu lub zaparkowanego samochodu
·         Ograniczone poczucie świadomości zagrożenia będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających

Drugie ważne pytanie – co  w sytuacji jeśli sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku lub nie zdążyliśmy spisać danych? Czy mogę nadal wystąpić o odszkodowanie za poniesione urazy?
Tak, w tej sytuacji bardzo ważne jest abyś zgłośił to zdarzenie na policję, jeśli byli świadkowie – zbierz ich dane! Twoja sprawa będzie rozpatrywana przez instytucję MIB (Motor Insurers Bureau) która specjalizuje się w odszkodowaniach, gdy sprawca wypadku jest niezidentyfikowany bądź był nieubezpieczony.

Jeżeli zostałeś potrącony przez samochód, motocykl,  van lub autobus, do wypadku doszło nie z Twojej winy, wówczas masz prawo wystąpić o odszkodowanie.

Twoje odszkodowanie będzie składać się z dwóch elementów:
- szkody cielesne – odszkodowanie za urazy fizyczne oraz psychologiczne
- szkody dodatkowe jak: utrata zarobków, uszkodzony sprzęt ( rower, plecak, telefon), rehabilitacja, koszty lekarstw, opieki i pomocy oraz inne. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj:

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku i chciałbyś uzyskać poradę związaną z Twoją sytuacją, zapraszamy do kontaktu.

Zadzwoń na 01621 856 204  nasz specjalista udzieli Ci bezpłatej porady prawnej bez żadnych zobowiązań a serwis jest w języku polskim lub wyślij zapytanie na claims@apjclaims.com

Komentarze

  1. Do wypadku komunikacyjnego może tak naprawdę dojść na każdym odcinku drogi i jeśli doznało się z tego tytułu uszczerbku na zdrowiu to jak najbardziej warto dochodzić zadośćuczynienia. najlepiej z pomocą profesjonalnej kancelarii jak Artur Klimkiewicz odszkodowania - zadośćuczynienia . Oni dokładnie wiedzą jak pokierować sprawą by wywalczyć dobre pieniądze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty