Odszkodowanie - jakie koszty dodatkowe mogę uwzględnić w roszczeniu?

Poszkodowanemu, który doznał uszczerbku zdrowotnego, spowodowanego przez inną osobę, przysługuje odszkodowanie za poniesione obrażenia oraz rekompensata dodatkowych kosztów oraz wydatków związanych z wypadkiem.

Poniżej wymienione są elementy które można dodać do roszczenia, oraz dowody jakie należy przedstawić na potwierdzenie poniesionych wydatków i kosztów:

Wydatki związane z pojazdem
·         Wkład własny ‘‘excess fee’’
·         Koszty wynajmu auta zastępczego
·         Koszty przechowywania auta
·         Koszty napraw
·         Koszt holowania pojazdu

Koszty podróży
·         Przejazdy do szpitala lub lekarza GP
W fomie biletów/rachunków za transport publiczny, jak autobus czy pociąg.
Za dojadz samochodem (nawet jeśli kolega lub ktoś inny Cię podwozi), potrzebne będą szczegóły jak poniżej:
„Przejazd z [kod pocztowy miejsca zamieszkania] do lekarza GP [kod pocztowy] = [00] mil. „ (Dystans z jednego punktu do drugiego można sprawdzić na np. Google Maps)
W ten sposób, kancelaria może ubiegać się o tzw travel expenses czyli kwotę za pokonane mile. 

ZALECAMY zapisywać wszystkie przejazdy w notesie, aby niczego nie pominąć.  W zależności od długości trwania roszczenia, koszt ten może wzrosnąć.

Wydatki na leczenie
·         Opłaty za recepty, leki przeciwbólowe, koszty leczenia etc.
W formie rachunków/paragonów.

Utracone zarobki
·         Zatrudnienie (pełen etat/pół etatu) – W celu kalkulacji utraconych zarobków potrzebne są tzw payslipy przedstawiające nasze wynagrodzenie za okres trzech miesięcy (bądź 13 tygodni) sprzed wypadku, oraz obejmujące okres zwolnienia lekarskiego.

·         Samozatrudnienie – potrzebne jest rozliczenie podatkowe (za dwa ostatnie lata), kopie faktur/utraconych zleceń, bądź korespondencja potwierdzająca utracone zlecenie, usługę czy też pracę.

Opieka i pomoc
Należy wymienić każdą formę płatnej lub bezpłatnej opieki i pomocy, którą otrzymaliśmy po wypadku  w wyniku swoich obrażeń.
Może to obejmować pomoc przy codzinennej higienie osobistej (m.in. mycie, ubieranie), czy pracach domowych.

UWAGA, deklarowana opieka i pomoc musi być wynikiem poniesionych w wypadku obrażeń, nie mogą to być czynności których klient poprzednio nigdy nie wykonywał, np. jeżeli Pan Kamil przed wypadkiem nie sprzątał czy gotował w domu, to nie może uwzględnić tego w swoim roszczeniu ponieważ i tak czynności te nie były w jego obowiązkach.  Natomiast, jeżeli Pan Kamil opiekował się ogrodem, lecz jego powypadkowe urazy zdrowotne nie pozwalały mu na wykonywanie tej czynności, może ubiegać się o zwrot kosztów za pomoc innej osoby (czy to znajomy, czy opłacony ogrodnik).

Inne straty i wydatki
·        Utracone lub uszkodzone ubrania i rzeczy. Głownie dotyczy to motocyklistów, rowerzystów czy też pieszych. W te koszty możemy wliczyć: uszkodzony kask, spodnie, rękawice, buty itp.
      

PAMIĘTAJ aby zrobić zdjęcia uszkodzonych rzeczy jako dowód.
Oczywiście nie wszyscy zatrzymują paragony za przedmioty zakupione sprzed lat! W tej sytuacji, jako dowód wartości rzeczy, można wysłać link do strony gdzie można kupić taka samą, bądź podobną rzecz.
Odnośnie uszkodzonych gadżetów, np. telefon – najlepiej udać się do punktu naprawy i uzyskać wycenę.

Proszę mieć na uwadze że bez dowodów – strona przeciwna może nie zaakceptować dodatkowych kosztów! 

Jeśli miałeś wypadek i chcesz skonsultować swoje roszczenie, zadzwoń! 
01621 856 204 - polski serwis
Oferujemy darmowe porady i konsultacje.





Komentarze

Popularne posty