WYPADEK W PRACY W UK – konsekwencje, odszkodowanie oraz zobowiązania pracodawcy


Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, odpowiedniego przeszkolenia, sprawnego sprzętu oraz odzieży ochronnej, jeśli charakter i bezpieczeństwo  wykonywanych czynności tego wymaga.

Wszystkie poważne wypadki, choroby nabyte czy inne zdarzenia w miejscu pracy muszą być zgłoszone do Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Health and Safety department HSE) w lokalnym urzędzie. Są to:
  • Śmierć
  • Poważne obrażenia ciała, jak np.: złamania
  • Niebezpieczne zdarzenia jak np.: upadek z rusztowania czy zatrucia gazem
  • Inne obrażenia, które powodują niezdolnośc do pracy dłuższą niż trzy dni
  • Schorzenia związane z pracą

Zgłoszenie powinno być wykonane przez pracodawcę, jeśli jednak brałeś udział w wypadku nie zaszkodzi upewnić się, że wypadek został zgłoszony zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Wszystkie wypadki muszą być zapisane w księdze wypadkowej ( Accident report form)

Wszyscy pracodawcy (z wyjątkiem bardzo małych firm) muszą prowadzić księgę wypadków. Jest to przede wszystkim z korzyścią dla pracowników, ponieważ raport powypadkowy zawiera użyteczne informacje dotyczące okoliczności wypadku, które mogą być wykorzystane w roszczeniu odszkodowawczym. Rejestrowanie wypadków może również pomóc w podjęciu odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.


Ważne jest, aby przyczyny i okoliczności zdarzenia były zgodne z prawdą. Jeżeli tak nie jest, może to oznaczać, że pracodawca chce uniknąć wzięcia odpowiedzialności za wypadek i tym samym – wypłaty odszkodowania. Dlatego poszkodowani muszą zwracać szczególną uwagę na dokumenty, które otrzymują do podpisu. W przypadku nieznajomości języka dobrze zasięgnąć rady u zaufanej osoby najlepiej nie związanej z firmą.

Zobowiązania pracodawcy
Po wypadku często rodzi się pytanie o zobowiązania pracodawcy wobec poszkodowanego pracownika. W większości przypadków w okresie zwolnienia chorobowego (nieobecności w pracy) w związku z zaistniałym wypadkiem i obrażeniami pracownikowi przysługuje jedynie ustawowy zasiłek chorobowy (SSP) https://www.gov.uk/statutory-sick-pay Firma może wypłacić dodatkowe świadczenie, np. równowartość normalnej pensji za ten okres o ile zakład pracy posiada program wypłaty zasilków chorobowych lub ze względu na okoliczności wypadku zdedyduje się wesprzeć swojego pracownika. 

Poszkodowani pracownicy zgłaszając roszczenie do ubezpieczyciela pracodawcy mają również prawo do uzyskania zwrotu utraconych dochodów na skutek pozostawania na zwolnieniu lekarskim.


Warto podkreslić
Jeśli do wypadku doszło z winy pracownika ponieważ nie zastosował się do obowiązujących w firmie przepisów bezpieczeństwa, pracodawca ma prawo do wszczęcia postepowania dyscyplinarnego, które może w konsekwencji doprowadzić nawet do zwolnienia.

Jeśli jednak do wypadku doszło w wyniku zaniedbania ze strony pracodawcy lub innego pracownika, poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wszelkie roszczenia należy składać w ciągu trzech lat od daty wypadku, a do reprezentowania w postępowaniu zwykle potrzebny jest prawnik.

Wśród najczęstszych zaniedbań, których dopuszczają się pracodawcy, które skutkują niebezpiecznymi wypadkami, wymienić należy brak szkoleń i właściwego systemu nadzoru pracy. Kolejnym powodem wypadków są niesprawne maszyny i urządzenia, pozbawione obudowy chroniącej przed włożeniem rąk do środka. Obudowy są usuwane z uwagi na awarie sprzętu lub chęć podniesienia wydajności urządzeń. Firmy nie zwracają przy tym uwagi, iż takie działanie skutecznie obniża bezpieczeństwo pracy i przyczynia się do powstawnia wypadków.

Wiele incydentów ma miejsce z powodu braku odpowiednich ubrań i sprzętu ochronnego (typu rękawice, kask lub okulary ochronne).

Pracodawca musi przeprowadzić ocenę ryzyka i zrobić wszystko co konieczne, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz ewentualnych odwiedzających. Obejmuje to również decyzję o liczbie osób przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy oraz rodzaju sprzętu i urządzeń pierwszej pomocy.

Wielu pracowników nie decyduje się na pozwanie pracodawcy nawet w przypadkach, gdy jego wina jest niepodważalna. Nie jest to słuszne postępowanie zważywszy na fakt, iż pomoc prawna profesjonalnej kancelarii adwokackiej zajmującej się sprawami odszkodowawczymi (personal injury solicitors) wolna jest od wstępnych opłat.

Poszkodowany pracownik ma 3 lata na ubieganie się o odszkodowanie. Dlatego nie jest konieczne, aby decyzja o pozwaniu pracodawcy musiała zapaść wtedy, gdy poszkodowany nadal pracuje u sprawcy szkody i grozi mu zwolnienie. Ryzyko bezpodstawnego zwolnienia znacznie spada w sytuacji, gdy poszkodowany przepracował u pracodawcy ponad rok. Jeżeli zostanie wówczas pozbawiony pracy (ze względu na złożenie pozwu na pracodawcę za doznany uszczerbek) ma prawo dochodzić odszkodowania za bezprawne zwolnienie.

Na jak wysokie odszkodowania można liczyć?


Wysokość odszkodowań przyznawanych za wypadki w czasie pracy zależy przede wszystkim od doznanego uszczerbku, strat materialnych (w tym utraconych dochodów) oraz kosztów leczenia czy rehabilitacji. Aby skutecznie dochodzić roszczenia, adwokat prowadzący sprawę skieruje poszkodowanego na komisję lekarską, która zbada stan zdrowia poszkodowanego i wyda raport medyczny na temat obrażeń. Dzięki raportowi adwokat prowadzący sprawę jest w stanie precyzyjnie określić wysokość roszczenia. W Anglii stosowane są również wytyczne podające przeciętne odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu. Poniżej znajdziecie Panstwo link do szerszego artykułu na ten temat. 

Jak długo trwa postępowanie?
W zależności od złożoności sprawy i obrażeń, powstałych w wyniku wypadku, sprawa roszczeniowa trwać może od 12 do 18 miesięcy.

Jeżeli ustalenie odpowiedzialności za wypadek jest sporne, wówczas postępowanie może przedłużyć się ponad wymieniony powyżej termin. Termin zamknięcia sprawy może ulec wydłużeniu również w przypadku, gdy poszkodowany doznał znacznego uszczerbku i konieczna jest długotrwała rehabilitacja.

W przypadku skierowania sprawy do rozstrzygnięcia w sądzie, róznież następuje wydłużenie terminu roszczeniowego o czas postępowania sądowego. W większości przypadków nie jest to konieczne. Jeżeli jednak adwokat prowadzący sprawę uzna, że kwota odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela jest zaniżona, lub jeśli kwestia odpowiedzialności pozostaje sporna, zostanie wydana opinia zachęcająca do złożenia pozwu i skierowania dalszego postępowania na drogę sądową.


Uzyskanie odszkodowania po wypadku od towarzystw ubezpieczeniowych wiąże się z wieloma rozbudowanymi formalnościami – kompletowaniem dokumentacji, oświadczeniami świadków, oszacowaniem poniesionych strat i wysokości roszczeń, kontaktami i negocjacjami z ubezpieczycielem. Należy przy tym pamiętać, że zakłady ubezpieczeń zawsze bronią się przed wypłaceniem wysokich odszkodowań. Inaczej mówiąc, starają się, ażeby odszkodowanie po wypadku było możliwie jak najniższe, gdyż są to spółki prawa handlowego nastawione na zysk, a nie charytatywną działalność.

Dlatego zachęcamy do skorzystania z serwisu doświadczonej firmy – APJ Claims, która oferuje pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek w pracy. Serwis prowadzony jest w j.polskim, j.angielskim, j.litewskim i j.rumuńskim - bez opłat wstępnych.
Wystarczy, że zadzwonisz na 01621 856 204 -porady i konsultacje są darmowe
Swoje zapytanie możesz również wysłać na claims@apjclaims.com

Komentarze

  1. Jeśli chodzi o wypadek w miejscu pracy to nie ma znaczeni czy wydarzył on się w Polsce czy za granicami kraju. Najważniejsze jest mieć świadomość, że można było go uniknąć. Ja dzięki szkoleniom z https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe znacznie podniosłem swoją świadomość bezpieczeńśtwa i higieny pracy. Teraz wiem, że podnoszenie kwalifikacji powinno być wręcz obowiązkowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratulacje, aczkolwiek nasz artykul dotyczy wylacznie wypadku w UK

      Usuń
  2. Pomimo tego, że praca na rusztowaniu jest dosyć niebezpieczna, nawet na wysokościach do 3 piętra, to i tak lepiej pracować w ten sposób niż na drabinie. Ostatnio sam się o tym przekonałem jak malowałem ściany zewnętrzne. Upadek był bardzo bolesny i przy okazji noga w gipsie. Od tamtej pory zawsze przy pracach na wysokości wynajmuję z https://www.arad.pl/podesty-i-schody-aluminiowe,g5.html rusztowanie na czas prac remontowych

    OdpowiedzUsuń
  3. Przypuszczam, że w innych krajach też są różnego rodzaju ubezpieczenia jak u nas https://cuk.pl/ubezpieczenia/zdrowie_i_zycie/ubezpieczenie_na_zycie . A ubezpieczenie na życie to warto przemyśleć, trzeba być przezornym. Nie przewidzimy co nam się może przytrafić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dlatego tak ważną kwestią jest organizowanie szkoleń z zakresu BHP i PPOŻ. Takich kwestii nie powinno się lekceważyć, w końcu chodzi o zdrowie i życie naszych pracowników. Ja dodatkowo zastanawiam się nad audytem ppoż, widziałam że firma https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ przeprowadza tego typu audyty. Mam nadzieję, że to będzie dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wypłata odszkodowania bardzo często korzystnie wygląda tylko w teorii, a gdy przyjdzie czas, że trzeba je wypłacić, ubezpieczyciel robi wszystko, aby tego nie robić, albo żeby zapłacić jak najmniej. Aby dostać godne odszkodowanie, musisz wkroczyć na drogę sądową. Najlepiej zrobić to z pośrednictwem kancelarii: https://wieksze-odszkodowanie.pl, która jest już wprawiona w temacie, a swoim klientom wygrywała rekordowe kwoty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Reklamy serwisu w polsce sa nie na miejsuc, dgyz artykul dotyczy prawa w UK. Pani komentarz zostanie usuniety w przeciagu 24h.

      Usuń
  6. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardo ciekawy wpis. Mój mąż bardo dba o swoje bezpieczeństwo w pracy, więc kończy wszystkie możliwe kursy i co rusz zdobywa nowe uprawnienia. Ostatnio zainteresował się SEP w https://sep-on-line.pl Mam nadzieję, że to również będzie miało wpływ na jakość jego pracy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Reklamy zostaja usuniete - Pani komentarz zostanie usuniety w przeciagu 24h gdyz dotycyz serwisu w Polsce - a to jest blog prawa w UK

      Usuń
  8. Bez względu na to, w jakich warunkach pracujesz, zawsze istnieje ryzyko, że w czasie wykonywania obowiązków przydarzy Ci się wypadek w pracy. Wtedy masz prawo ubiegać się o wypłatę z ZUS, a często także o odszkodowanie uzupełniające. Tylko do kogo należy się zwrócić o przekazanie należnej sumy i kiedy można się jej domagać? Myślę że warto do nich https://wieksze-odszkodowanie.pl/o-kancelarii/ .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Artykul dotyczy prawa w UK wiec Pani 'rekomendacja' kancelarii jest mylaca bo dotyczy Polski. Komentarz zostanie usuniety w przeciagu 24h :)

      Usuń
  9. Wypadek przy pracy niestety jest bardzo niemiłą sytuacją i często również wiąże się on z nieprzestrzeganiem zasad BHP. Zachęcam również każdego aby zapoznał się z wpisem https://znaki-bhp.pl/jakie-oznaczenia-na-drzwi-pomieszczen-zastosowac gdzie ciekawie opisano oznaczenia na drzwiach pomieszczeń.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej

    OdpowiedzUsuń
  11. Kancelaria odszkodowawcza to miejsce, gdzie specjaliści z dziedziny prawa pomagają w uzyskaniu odszkodowania za różnego rodzaju szkody. Ich celem jest zapewnienie, że poszkodowani otrzymują sprawiedliwe odszkodowania za doznane krzywdy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty