Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w UK.



Wypadek śmiertelny może wydarzyć się w różnych okolicznościach – wskutek wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy czy innego, nieszczęśliwego zdarzenia. Niezależnie od przyczyn, nagła, przedwczesna śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromna tragedia.
Pomimo, iż odszkodowanie nie jest pierwszą rzeczą, którą bierzemy pod uwagę w okresie żałoby warto wiedzieć, jaki są zasady w UK w tej kwestii.

Rodzaje śmiertelnych wypadków, kwalifikujących do odszkodowania:

·         Wypadki drogowe
·         Choroby przemysłowe – niektóre choroby przemysłowe są śmiertelne
·         Wypadki w miejscu pracy
·         Urazy sportowe
·         Akty kryminalne – morderstwa oraz zabójstwa/nieumyślne spowodowanie śmierci 

Istnieją trzy typy odszkodowań, które można rościć za wypadki śmiertelne:

·         ‘’Bereavement’’ – czyli rodzaj zasiłku żałobnego – jest to kwota określona z góry, która ma zrekompensować ból i cierpienie związane ze stratą osoby bliskiej, w chwili obecnej jest to kwota £12,980. Warto tu zaznaczyć, iż przysługuje ona jedynie współmałżonkowi osoby zmarłej lub rodzicom pod warunkiem, iż zmarły był niepełnoletni.

·         ‘’Dependency’’ – rodzaj roszczenia w przypadku kiedy osoba zmarła była jednym z głównych źródeł utrzymania rodziny. Niejednokrotnie osoba zmarła będąc czyimś mężem, ojcem czy synem była za życia odpowiedzialna za wykonywanie pewnych czynności, np. malowanie mieszkania, pielęgnowanie ogrodu czy naprawianie samochodu. Wraz ze śmiercią osoby wysycha źródło utrzymania dla rodziny a za wykonanie pewnych czynności trzeba komuś zapłacić. Te wszystkie straty i wydatki można policzyć i uzyskać rekompensatę z tego tytułu.

·         ’Funeral Expenses’’ – koszty pochówku.  Koszty pogrzebu i transportu zwłok to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza gdy trzeba przetransportować ciało zmarłego z Anglii do Polski.

W niektórych przypadkach można również starać się o odszkodowanie za ból i cierpienie osoby zmarłej. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy śmierć nie nastąpiła od razu i osoba, która uległa wypadkowi cierpiała z powodu doznanych obrażeń. O odszkodowanie z tego tytułu mogą ubiegać się jedynie spadkobiercy osoby zmarłej, a nie osoby zależne wymienione powyżej.

Osoby mające prawo do roszczenia:

·         Współmałżonek lub formalny partner
·         Konkubent/ partner nieformalny – związek  musi trwać przynajmniej przez dwa lata przed śmiercią
·         Rodzice lub bliscy krewni – dziadkowie, oraz pradziadkowie itp.
·         Dzieci lub potomkowie – dotyczy to nie tylko dzieci i wnuków biologicznych ale także potomków adoptowanych  oraz potomstwo spowinowacone poprzez małżeństwo
·         Rodzeństwo, wujkowie i ciocie

Wyjątek - w przypadku roszczenia karnego tylko rodzice i dzieci mogą domagać się roszczeń.
Istnieje kilka opcji, aby uniknąć opłacania kosztów postępowania z własnej kieszeni:

·         Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (legal protection insurance cover)  – należy sprawdzić polisy ubezpieczeniowe, które posiadał zmarły oraz członkowie rodziny, takie jak ubezpieczenie na dom, na życie, etc, mogą one pokrywać koszty honorariów prawniczych

·         ‘’No win, no fee’’ – prawnik może zaoferować serwis gdzie opłaty są pobierane tylko w przypadku wygranej i uzyskania odszkodowania
·         Darmowa pomoc prawna – legal aid - niektóre przypadki kwalifikują się do uzyskania pomocy z funduszy publicznych na pokrycie kosztów adwokackich.


Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości o wystąpienie o odszkodowanie lub jakie prawa Ci przysługują, skontaktuj się z polskim biurem w UK - 01621 856 204 www.apjclaims.com

odszkodowanie - wypadek smiertelny - pomoc prawna




Komentarze

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. W Polsce znajoma w wypadku straciła męża. Dostała odszkodowanie ale wydało mi się ono nad wyraz niskie. Mąż jej był jedynym żywicielem rodziny... umówiłam ją z https://wieksze-odszkodowanie.pl/ na spotkanie. Nie chciała rozdrapywać ran w sądzie i kancelaria ta doprowadziła na jej prośbę do zawarcia ugody. Uzyskała o wiele więcej! ta kwota umożliwiła jej spokojne życie, przeżywa tragedię ale nie musi się na razie martwić o pieniądze. To bardzo dużo znaczy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Stłuczka odszkodowanie to termin odnoszący się do procesu ubiegania się o rekompensatę za szkody powstałe w wyniku kolizji drogowej. Odszkodowania mogą obejmować zarówno szkody materialne, jak i niematerialne, takie jak cierpienie fizyczne i psychiczne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny jest przeznaczone dla osób, które doznały obrażeń ciała lub strat materialnych w wyniku wypadków drogowych. Wypłata odszkodowania może pokrywać koszty leczenia, rehabilitacji, utraconych dochodów oraz naprawy lub zastąpienia uszkodzonego mienia. Kancelarie odszkodowawcze wspierają poszkodowanych w uzyskaniu maksymalnej możliwej rekompensaty, prowadząc za nich negocjacje z ubezpieczycielami oraz reprezentując ich interesy przed sądami.





    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty